Covid nie oszczędza liderów
Covid nie oszczędza liderów. Dla liderów ciężki czas restrykcji i ograniczeń może być wyzwaniem i szansą do wzrostu – mówi Piotr Gąsiorowski z Instytutu Przywództwa.
– Oczywistością jest, że ograniczenia nie są korzystne dla liderów w każdej branży, ale jestem przekonany, że możemy do obecnej sytuacji podejść jak do zarządzania zmianą. „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana” – mawiał Heraklit z Efezu. Można z nią walczyć, tylko wtedy raczej stajemy się ofiarami okoliczności. Gdy natomiast lider akceptuje zmianę i potrafi ją kreatywnie wykorzystać to staje się ona okazją do rozwoju i wzrostu firmy – mówi Piotr Gąsiorowski.
Obecne czasy tworzą medialnych „liderów”
Niestety każda okazja, szczególnie kryzysowa sprzyja pojawianiu się „wszechwiedzących”. Znają oni jedyne i właściwe rozwiązanie, ich wypowiedzi są pełne miłych słów, tylko, że w praktyce nic z nich nie wynika. Zdaniem Gąsiorowskiego, gdy lider nie potrafi zakasać rękawów i zaryzykować, przestaje być wiarygodny. Łatwiej jest przemawiać i instruować niż prawdziwie współpracować.
Czy czekamy na kolejną falę?
Niełatwo jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, bo choć coraz śmielej myślimy o zakończeniu pandemii, to wciąż nie mamy pewności jak i kiedy to się zakończy. Przed liderami stoi konieczność zaakceptowania, że pod wieloma względami „stare nie wróci.”
– W ubiegłym roku jednymi z najpopularniejszych słów w naszych rozmowach były niepewność i nieprzewidywalność. Ilość wyzwań przed jakim stają liderzy jest trudna do wyliczenia – mówi prezes Instytutu Przywództwa.
Dla prawdziwych liderów najlepszy czas jest teraz
Dla lidera każdy czas jest sprzyjający, gdyż podmiotem przywództwa są ludzie. Bez względu na panujące okoliczności liderzy mają co robić. Chodź nasze życie zależy od sytuacji i kontekstu w jakim się znajdujemy, to w dużo większym stopniu zależy jednak od decyzji jakie podejmujemy. Trudniej jest funkcjonować w systemach, gdzie człowiek nie jest podmiotem, a tylko częścią układu. Wydaje się, że w takim kontekście zapotrzebowanie na lidera jest jeszcze większe.
Gdy przywódca będzie pamiętał, że nie chodzi o pozycje, tylko o ludzi, to w każdej sytuacji odnajdzie sposób na bycie dobrym liderem.
Czego można życzyć liderom 2021 r.?
– Prawdziwości i autentyczności, tego należy życzyć wszystkim liderom. Parafrazując słowa prof. Bartoszewskiego, można by powiedzieć – Nie opłaca się być szczerym i autentycznym, ale warto. Opłaca się bycie nieprawdziwym, ale nie warto.
Tekst pierwotnie ukazał się na stronie: Newseria, pod adresem: https://biuletynimm.pl/browser/internet